Kort om föreningen

Helsingborgs Medicinhistoriska förening är en ideell förening som har funnits sedan 1982. Ändamålet är att främja intresset och studiet för både lokal och allmän medicinhistoria. Detta görs genom föredrag, aktiviteter och inte minst den museala verksamheten. Föreningen finns till för alla som värnar om medicinhistoria. Är du studerande inom vårdyrket, verksam inom branschen eller har ett allmänt intresse för området, är föreningen till för dig. Tillsammans tar vi tillvara på den kultur – och medicinhistoriska skatt som finns i Helsingborg – vi vårdar historien.

“Känner du ej det som varit, förstår du ej det som är och kan ej forma det som kommer.”
– okänd

En kort historik

 • 1986 invigs ett medicinhistoriskt museum i det nyrenoverade Gamla barnsjukhuset
 • Mellan 2013 och hösten 2015 pågår ingen museiverksamhet i byggnaden då det i 2013 beslutats av Regionstyrelsen att den ska säljas. Den köps fort upp av privatpersonen Våge Svensson som vill värna om föreningen och verksamheten.
 • Föreningen kan åter bedriva museiverksamhet från september 2015 med egna utställningar samt utställningen “Tro, hopp och hälsa” i samarbete med Kulturen Lund
 • Föreningen har idag ca 350 medlemmar

Aktiviteter genom föreningen

 • Tre medicinhistoriska föreläsningar per termin
 • En utflykt per år
 • Guider på muséet
 • Utställningar

helsingborg-medicinhistoriska-förening-föreläsning-medicinhistoria1-1024x439

Föreläsning med Lennart Cegrell, 2015-03-10

Styrelsen för Helsingborgs Medicinhistoriska Förening:

efter årsmötet 170425 består styrelsen av följande 12 medlemmar.

 • Lennart Cegrell ordf
 • Ulf Swanstein  v.ordf
 • Barbro Albin sekr
 • Gun Eléhn v.sekr
 • Jerker Ahlin
 • Eva Åsare ledamot
 • Bodil Ohlsson ledamot
 • Eva Wihlborg ledamot
 • Maj-Britt Andersson ledamot
 • Eva Jönsson ledamot
 • Ronny Karlsson suppleant
 • Ander Varenius suppleant

Läs mer om föreningens historia…